Nachádzame sa v klimatickom pásme, kde sa striedajú štyri ročné obdobia. V posledných rokoch si však môžeme všimnúť prechod zo zimy na jar zo dňa na deň. Napriek tomu, že s nástupom jari začínajú pekné, slnečné a teplé dni, typická pre ňu je aj jarná únava, vyčerpanie, málo energie. Prvé jarné týždne sa automaticky prejavia pociťovaním únavy takmer u každého z nás. Zatiaľ čo u jedných to môže byť fyzická únava, u iných je vyčerpanie psychické. Bolesti hlavy, frustrácia, únava, zívanie – aj to sú príznaky, s ktorými ste sa možno stretli aj vy.
Ako ju prekonať?
- V prvom rade platí, že základom je dostatočný príjem tekutín. Práve tie naše telo hydratujú, dodávajú mu živiny a urýchľujú aj ozdravné procesy v našom tele.
- Sladené nápoje zameňte za bylinkové čaje alebo vodu s citrónom či limetkou. Určite dáte telu viac energie, ako by to bolo pri rafinovanom cukre, ktorý neprináša telu žiadny osoh.
- Myslite na vitamíny, ktorých má naše telo aj v tomto období nedostatok. Dopĺňajte si vitamín C, D a A. Ak to premietneme do jedál, prospešná je paprika, kapusta, hlávkový šalát, kyslá kapusta, mrkva, paradajky, no zároveň aj mliečne výrobky. Zdrojom vitamínu D sú napríklad ryby, ktoré začleňte do jedálnička.
- Hýbte sa aspoň pár minút denne. Môžete začať malými krokmi, zameňte výťah chôdzou. Pohyb má obrovský význam pre naše telo – zvyšujeme si imunitu, znižuje napätie a posilňuje naše srdce. A navyše, vplýva aj na našu duševnú pohodu. Chodiť na prechádzky do prírody je preto viac než prospešné –slnko v našom tele vytvára sérotonín, ktorý je známy ako hormón dobrej nálady. A tú predsa všetci chceme, no nie?
Čo si dať na tanier?
- Zázvor mnohí poznajú ako skvelého pomocníka proti prechladnutiu. Veľmi účinný je aj v boji s jarnou únavou. Nastrúhajte si ho do šálky, zalejte horúcou vodou, prípadne pridajte med s citrónom – podľa svojej chuti.
- Prírodné liečivé bylinky ako napríklad pór či pažítka sú skvelými tipmi na výborné a zdravé raňajky. Spoločne s celozrnným chlebom a nátierkou alebo maslom tak porazíte jarnú únavu skvelými vitamínmi.
- Čerstvé ovocie a zelenina v podobe smoothie je skvelý nápad. Jablká, uhorky, špenát alebo mrkva – tie sa postarajú o prečistenie čriev a podporučrevnej detoxikácie.
- Dostatok železa vám zabezpečí žerucha či špenát. Žerucha pomáha znižovať únavu.
- Rukola obsahuje veľké množstvo vitamínu C, čím vás doslova vzpruží a postaví na nohy.
- Hliva ustricová obsahuje glukány – tie likvidujú škodlivé bunky. Zároveň pomáha rozprúdiť imunitu po zime, ktorá je oslabená. Ak neobľubujete hlivu, zakúpiť si ju viete vo forme tabletiek.
- Ovsené vločky vám zase posilnia imunitu a naštartujú celkový metabolizmus. Pridajte si do nich čerstvé ovocie, semienka či oriešky.
- Rozmarín má upokojujúci charakter, zmierňuje únavu a pomáha lepšie sa koncentrovať. Z čerstvých listov si spravte čaj.
Ako dokáže pomôcť pohyb?
- Na začiatku dňa je skvelý strečing – stačí pár cvikov, vďaka ktorým si roztiahnete a precvičíte stuhnuté svalstvo. Vaše telo nabudíte a budete mať dostatok energie počas celého dňa.
- V priebehu dňa sa určite čo najviac hýbte. Základom je pravidelnosť. Nemusíte byť aktívny športovec, stačí 30-minútová pravidelná pohybová aktivita počas dňa.
- Každodenná prechádzka, venčenie vášho domáceho miláčika alebo cesta do práce môžu byť skvelými tipmi. Ak obľubujete aktívny pohyb, skvelé je bicyklovanie – cyklovýlety do prírody. Určite odporúčame aj plávanie, ktoré je šetrné ku kĺbom.