Začať deň raňajkami je tým najlepším možným štartom. Ale iste, nie hocijakými. Ste obľúbenci sladkých raňajok, alebo skôr siahnete po slanej alternatíve? Je vám jedno, či si k čaju dáte palacinky alebo chlieb s domácou pomazánkou a zeleninou? Nech ste v tej-ktorej skupine, poďme sa spoločne pozrieť na rozdiely medzi sladkým a slaným ranným jedlom. Spoločne si pripravíme zdravé a chutné raňajky, po ktorých sa len tak zapráši.
Čo by mali zdravé raňajky obsahovať?
Ak chceme docieliť, aby raňajky boli vyvážené a prinášali do nášho tela čo najviac zdraviu prospešných látok, nezabúdajme na:
- Kvalitné sacharidy
Vedeli ste, že ich môžu obsahovať aj slané raňajky? A to napríklad kváskové či celozrnné pečivo. Rovnako ich nájdete aj v ovsených vločkách, ktoré sa postarajú o vašu energiu už od rána.
- Bielkoviny
Bielkoviny nielen zasýtia, ale podporia regeneráciu a rast svalovej hmoty. Kde ich nájdete? Stačí, ak si napríklad na raňajky dáte vajíčka, mliečne výrobky (tvaroh, zrejúci jogurt, syr), kvalitnú šunku alebo proteínový prášok.
- Zdravé tuky
Najväčším ťahúňom zdravých tukov sú bezkonkurenčne oriešky, semienka a orechové maslá. Takisto ale aj avokádo, kvalitné maslo a olej, ktoré vás výraznejšie zasýtia a pozitívne vplývajú na váš kardiovaskulárny a hormonálny systém, ako aj vlasy. Pozitívom tukov je tiež lepšia vstrebateľnosť vitamínov zo zeleniny. Ak máte veľmi citlivé trávenie, vyhýbajte sa paprike či kalerábu. Siahnite skôr po paradajke a olúpanej uhorke. Ak sa rozhodnete pre kus sladkého ovocia, rozhodne sa vám telo poďakuje.
Ako si pripraviť raňajky na slano?
Určite poznáte ľudí, ktorí sladkým raňajkám nevedia prísť na chuť. Možno ste to práve aj vy. 😊 Obrovskou výhodou je možnosť variovať slané raňajky na tisíce rôznych podôb. Pozor by ste však mali dávať nielen na vysoký obsah soli, ale rovnako aj na nadmerné množstvo tuku či nevhodnú tepelnú úpravu. Strašiakom v tomto prípade pre vás môžu byť údeniny, vyprážané volské oká a priemyselne spracované paštéty. Tu však opäť platí, že podstatné je množstvo.
Ak si chcete zdravo pochutnať, stačí si na stôl prichystať ozajstné celozrnné pečivo s kvalitnou vysokopercentnou šunkou, syrom a poriadnou dávkou čerstvej zeleniny. Vhodnou a prospešnou alternatívou tiež môže byť praženica s celozrnným pečivom a zeleninkou, ktorá sa postará o vyvážené a sýte raňajky. Nápadov, ako si pochutnať na slano je neúrekom: cottage cheese, tuniaková, avokádová či ďalšie druhy domácich nátierok na celozrnnom pečive.
Sladké raňajky chutne a zdravo
Výhodou sladkých raňajok je ich rýchla príprava. Teda, ak sa pred prácou nerozhodnete, že máte chuť na palacinky, pečenie banánového chlebíka či iných pochutín na spôsob koláča. Na druhej strane však negatívom môže byť nadmerné množstvo cukru. Iste, sladké raňajky by bez cukru sladkými neboli, preto buďte dôkladní a postriehnite na jeho celkové množstvo (nemali by ste presiahnuť hranicu 10 – 20 g v závislosti od vášho ďalšieho príjmu cukru v priebehu celého dňa).
Lákadlom môžu byť chrumkavé raňajkové cereálie, ochutené čokoládové mlieko či sušienky, ktoré sa niekedy vedia tváriť ako ideálna zdravá voľba na ráno – buďte ostražití. 😊 Bez výčitiek si pochutnajte na doma pripravenej ovsenej kaši s mliekom alebo bielym jogurtom s akýmkoľvek ovocím. Pridať môžete oriešky alebo chia semienka. Chutné a výživné tiež je tiež sypané müsli i kvalitná granola.
Čo vyhráva?
Výsledok vás možno (ne)prekvapí. Je to istá remíza. Sladká i slaná varianta vie byť zdravá i nezdravá. Záleží na množstve daných surovín, ktoré si na raňajky dáte. V prípade sladkej alternatívy dbajte na množstvo pridaného cukru, ako aj priemyselne spracované potraviny, napr. raňajkové cereálie, sladké tyčinky, sušienky a pečivo. Výkričník je aj pri slaných raňajkách, kde dávajte pozor na nadmerné množstvo soli a tuku. Raňajky si pripravujte z kvalitných a čerstvých surovín. Prednosť dajte kvalite na kvantitou aj vo výživovej hodnote.
Dobrú chuť! 😊